T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Doğanhisar Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Doğanhisar Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

>DİŞ POLİKLİNİĞİ

Güncelleme Tarihi: 06/11/2019

                                                               
Dt.Dr.Nefise BAYSAN

Nefise BAYSAN 29.05.1988 Konya Seydişehir doğumluyum 1995 2002
yıllarında seydisehir merkez ilk öğretim okulunda tamamladım 2002 2005
yıllarında Aksaray fen lisesi ve 2006 2011 yıllarında Hacettepe diş hekimliği
fakültesini tamamladım 2012 2014 yıllarında özel sektörde görev yaptım.
Ve aralık 2014 den beri Doğanhisar ilçe devlet hastanesinde çalışmaktayım.


Dt.Dr.Özlem OLKUN

11.03.1993 meram/KONYA doğumluyum.
İlk ve orta öğrenimimi Meram Alparslan İlköğretim
okulunda tamamladım. Lise öğrenimimi
Meram Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra 2013 yılında
Selçuk Üniversitesi Diş hekimliği fakültesine başladım.
2019 eylül ayından beri ilk görev yerim olan
Doğanhisar İlçe Devlet hastanesinde çalışıyorum.Yirmi Yaş Dişleri

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Genelde 17 ila 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışmalıdır. Eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişlerin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin (röntgenle tespit edilmiş) ileride yol açacağı zararlar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Diş arkasındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi diş eti- kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir.

 

Yirmilik Dişin Çekilmesini Gerektiren Haller Nelerdir?

  Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları yeni çıkmakta olan dişin açtığı yuvada birikerek hem yirmilik dişi hem de yanındaki azı dişini tehdit eder. Bu tip çürükleri fark etmek ve tedavi etmek oldukça zordur. Ağrı ve enfeksiyona yol açan ve apseyle sonuçlanan ağır tablolar meydana gelebilir.

   Kısmen çıkmış bir yirmilik dişin dişetinde bakteri ve yiyecek artıklarının depolandığı bir enfeksiyon odağı oluşur. Bu durum ağız kokusu, ağrı, ödem ve trismusa (ağzın tam açılamaması hali) sebep olur. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna yayılabilir. Yirmilik dişin etrafındaki bu enfeksiyona yatkın zemin her seferinde kolayca enfekte olmaya adaydır.

    Sürme sırasında komşu dişlere de basınç uygulanıyorsa, sıkışmadan dolayı da bir ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda bu basınç aşınmaya yol açar.

     Pek çok genç birey dişlerindeki çapraşıklıkları düzeltmek içinortodontik tedavi görmektedir. Yirmi yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlere de yansıyacağından diğer dişlerde de bir hareketlilik olur, çapraşıklıklar artabilir.

      Protez planlaması yapılan bir ağızda yirmilik dişleri hesaba katmak gerekir. Çünkü, yirmilik diş çekildikten sonra değişen ağız yapısına göre yeni bir protez yapmak gerekecektir.

       

      Kist Oluşumu

       

      Gömük bir dişin sebep olduğu kistik vakalar gözlenmiştir. Kist kemik yıkımına, çene genişlemesine ve çevredeki dişlerin yer değiştirmesine ya da zarar görmesine sebep olur. Kemik yıkımını önlemek için diş çekilmeli ve kist temizlenmelidir. Nadiren bu kist çok geniş alanlara yayılırsa tümörlere dönüşebilir veya çene kemiğinde kendiliğinden kırılmalara yol açabilir.